Kategorie
Pokój zwierzeń

Dlaczego warto nie być perfekcjonistą

W ostatnim tygodniu wiele się działo – przepadłam w świecie papierów i każdego dnia poświęcałam każdą wolną chwilę na robienie rzeczy w papierze. Każde krzywe ucięcie drogocennego surowca, każde chlapnięcie klejem czy nie dość dokładnie przyklejona strona… to wszystko potrafiło totalnie wyprowadzić mnie z równowagi. To nie jest równe – pojawiła się już mała obsesja, gdzie widziałam brak kąta prostego tam gdzie on jednak był. To nie jest ładne – dużo się naogladałam absolutnie przecudownych prac i kiedy patrzyłam na swój biedawarsztat (pozbawiony niezbednych artefaktów takich jak wykrojnik, nagrzewnica i puder do embossingu czy… no tych wszystkich tegesów do robienia kwiatków) który mi uniemożliwia nawet skopiowanie tych wszystkich cudeniek. To nie jest doskonałe. Ja nie jestem doskonała, a każdy błąd mi o tym przypomina. Głęboki wdech i powtarzaj: lepiej robić, niż nie robić.

Zdjęcie jak zawsze z bazy pixabay.com. Polecam 😀

Pułapki ambicji

W swoim życiu porzucałam wiele zajęć tylko dlatego, że w moim bezpośrednim otoczeniu był ktoś, kto robił to lepiej. Nie chodzi oczywiście o mistrzów i nauczycieli, ale o takich właśnie padawanów jak ja. Żeglarstwo, śpiewanie, rzeźba, jazda konna i wiele, wiele innych. Ambicja początkowo dawała mi kopa do poznawania tajników tych zainteresowań, by potem ta sama ambicja pozbawiała mnie jakiejkolwiek przyjemności. Zgryźliwość i zazdrość – uczucia nie do zniesienia. Nie będę mówić, że nie towarzyszyły mi w codziennym życiu jeszcze przed wynalezieniem social mediów. Niby zdrowa konkurencja dobrze robi. W moim przypadku konkurencja nie tylko rujnowała przyjaźnie, ale też rujnowała mój dobrostan. Zawsze jeśli jest ktoś gorszy, to musi być ktoś lepszy, ciężko jest uznać to za normę i być ponad tym. Cały czas jakiś procent mojego mózgu nad tym pracuje. Nad spokojem jaki wynika ze spacyfikowania ambicji.

Pułapki doskonałości

W swojej pedagogicznej pracy jestem nieprzejednana. Dążymy do najlepszego efektu, jaki można uzyskać na ten konkretny moment. Każde spotkanie to tropienie błędów wszelkiej maści. Ostatnio uczę się, że w człowieku to dążenie nie musi być zaszczepiane. Podobnie jak ciekawość, nie należy po prostu temu przeszkadzać. I rzeczywiście, dzieci, które mają ochotę i przyjemność w graniu nie potrzebują zachęty. Te, które nie wiedzą czemu grają, a ich powody są bardzo zewnętrzne (głównie ze względu na rodziców)… no cóż, żadne mowy motywacyjne nie zaciągną ich do samodzielnej pracy. Nie mają tego pędu w tym, mają go zapewne w czym innym. Czy jako dorośli pomagamy im zachować tą świeżość i energię? Czy uczymy, jak radzić sobie z frustracją porażek, gdzie upatrywać spełnienia w momencie, kiedy doskonałość jest ZAWSZE poza zasięgiem? Ano najczęściej nie.

Wystarczająco dobrze

Ideały są ważne lecz ja dążę do równie trudnej równowagi. Wystarczająco dobrze. Na tą chwilę, bo być może jutro wyjdzie ci to lepiej. Ćwiczysz nowe umiejętności i szukasz satysfakcje z sukcesów, uczysz się na porażkach. I chcesz, żeby było wystarczająco – a jest to myśl na tyle świeża w moim postrzeganiu świata, że nie przychodzi wcale odruchowo. W moim odczuciu jest to jednak jedyna droga, aby nie wyrwać sobie wszystkich włosów, tudzież nie ciepnąć wszystkiego co możnaby zrobić tylko po to by dać się pożreć konsumpcji. Lepiej robić, niż nie robić.I z tą myślą i was i siebie zostawiam, na ten kolejny piękny tydzień.

Autor: Alicja

Mój typ osobowości to Działacz czyli ENFP (ekstrawertyk, intuicyjny, uczuciowy, obserwujący). Tak długo nie wiedziałam o czym pisać, że będę pisać o wszystkim :) Z zawodu muzyczka i nauczycielka (ach te feminatywy!), w domu amatorka kulinariów i czytatorka miliona poradników. Uwielbiam grzebać sobie i innym w głowach, dla relaksu konsumuję popkulturę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s